KSTP v roce 2009

  1. V minulém roce si VŠE připomněla 90. výročí založení své předchůdkyně – Vysoké školy obchodní (VŠO), která až do roku 1953 působila ve svazku ČVUT. VŠO byla zřízena 23. července 1919 zákonem Revolučního národního shromáždění a slavnostně otevřena 15. října t. r. Statistiku zde (po krátkém působení prof. J. Kolouška a doc. F. X. Hodáče) přednášeli především: doc. Josef Mráz (1882–1934) a po jeho předčasné smrti prof. Leopold Šauer (1901–1983), oba se významně podíleli i na práci Státního úřadu statistického.
  2. 12. října se po čtyřech letech opět uskutečnila volba rektora VŠE. Již v prvním kole zvítězil dosavadní rektor prof. Ing. Richard Hindls, CSc., dr. h. c., když z 32 členů Akademického senátu VŠE mu 20 odevzdalo svůj hlas. Prof. Hindlse pak 14. ledna 2010 jmenoval prezident Václav Klaus rektorem na čtyřleté období, končící 31. ledna 2014.
  3. Statistikové zastávají na VŠE i řadu dalších významných akademických funkcí. Prorektorkou pro vědu a výzkum je prof. Ing. Stanislava Hronová, CSc. z katedry ekonomické statistiky. Ve funkci prorektora pro studijní a pedagogickou činnost působil do srpna loňského roku doc. RNDr. Felix Koschin, CSc., vedoucí katedry demografie (do jejího vzniku v r. 1990 pracoval na katedře statistiky). Nově zřízenou funkci prorektora pro strategii převzal 1. února 2010 rovněž statistik – doc. Ing. Jakub Fischer, Ph.D., který do konce ledna 2010 působil na pozici proděkana Fakulty informatiky a statistiky pro vědu a výzkum. Kvestorem VŠE je od r. 2007 Ing. Libor Svoboda, v 80. a 90. letech člen katedry statistiky (resp. statistiky a pravděpodobnosti). Děkanem Fakulty informatiky a statistiky byl až do února 2010 prof. Ing. Jan Seger, CSc., dlouholetý vedoucí katedry ekonomické statistiky. Funkci tajemníka fakulty pro studentské záležitosti zastává Ing. Petr Mazouch, odborný asistent, pracující na obou statistických katedrách.
  4. Novým děkanem Fakulty informatiky a statistiky byl 14. ledna 2010 zvolen Akademickým senátem FIS doc. RNDr. Luboš Marek, CSc. (*1961), když získal již v prvním kole 11 ze 17 hlasů. Doc. Marek pracuje na katedře statistiky (a pravděpodobnosti) již od roku 1984, naposled jako pověřený vedoucí katedry. Po své inauguraci 1. března jmenoval proděkanem pro pedagogickou činnost prof. Ing. Josefa Arlta, CSc. z katedry statistiky a pravděpodobnosti.
  5. Do nového Akademického senátu VŠE (2009–2012) byl ze statistiků v dubnu opět zvolen Ing. Petr Mazouch. Je zde předsedou kolejní a stravovací komise. Místopředsedkyněmi Akademického senátu FIS jsou doc. Dagmar Blatná a Ing. Kristýna Vltavská, členem Ing. Petr Mazouch.
    Členy Vědecké rady VŠE byli v roce 2009: rektor Hindls, prorektorka Hronová a děkan FIS Seger. Prof. Seger předsedal Vědecké radě FIS, jejímiž členy byli i prof. Hindls, prof. Hronová, prof. Cipra, doc. Fischer, prof. Hebák a doc. Marek.
    Několik statistiků z VŠE bylo jmenováno členy vědeckých rad řady českých i zahraničních vysokých škol – na Karlově univerzitě prof. Hindls, na ČVUT prof. Hronová, na VŠB-TU Ostrava prof. Řezanková etc.
  6. Výzkumné pracoviště Fakulty informatiky a statistiky LISP (Laboratoř inteligentních systémů) pracovalo v roce 2009 dále pod vedením doc. Marka. Je financováno z prostředků vědecko-výzkumného záměru „Metody získávání znalostí z dat a jejich využití v ekonomickém rozhodování“. Řešitelem je prof. Hindls a na výzkumné činnosti se podílejí především pracovníci obou statistických kateder a katedry informačního a znalostního inženýrství. Předmětem výzkumu jsou metody, techniky a nástroje pro efektivní využívání a vyhodnocování rozsáhlých informačních zdrojů a jejich využití v ekonomickém rozhodování. V uplynulém roce se výzkum soustředil zejména na tyto hlavní oblasti:
    – metody dobývání znalostí z databází,
    – metody automatické analýzy www a multimediálních dat,
    – metody odvozování ve znalostních systémech,
    – metody ontologického inženýrství,
    – vícerozměrné statistické metody,
    – analýza a predikce časově závislých dat,
    – metody získávání znalostí a jejich analýzy v sociálněekonomické oblasti.
    Pracoviště v uplynulém roce přibralo do svých řad několik mladých doktorandů, kteří dosahují velmi dobrých výsledků ve vědecké činnosti. V roce 2009 proběhla kontrola a obhajoba plnění cílů, výsledků a hospodaření výzkumného záměru ze strany MŠMT po prvních dvou letech činnosti. Veškeré výsledky obhajoby byly shledány jako velmi uspokojivé, o čemž svědčí i stoprocentní podpora financování další činnosti VZ ze strany MŠMT.
  7. V uplynulém roce obhájili disertační práci na oboru statistika a získali titul Ph.D.:
    Ing. Lubomír Hanusek (Míry kvality klasifikačních modelů a jejich převod), školitel prof. Hebák,
    Ing. Nikola Kaspříková (Výpočty plánů pro statistické přejímky měřením), školitel prof. Klůfa z katedry matematiky.
  8. 1. dubna oslavil 60. narozeniny rektor VŠE prof. Ing. Richard Hindls, CSc., dr. h. c., o němž se píše na mnoha místech této zprávy. 9. srpna si Londýn připomene 70. narozeniny svého významného rodáka, prof. Ing. Petra Hebáka, CSc., který již bezmála půlstoletí úspěšně rozvíjí statistiku na VŠE. Zabývá se zejména vícerozměrnými metodami a je neúnavným stoupencem bayesovské statistiky, ve volném čase se věnuje bridži i svému početnému potomstvu, z některých z nich se již vyklubali nadějní statistici. Prof. Hebák je ze statistiků na VŠE jediným pradědečkem.
    26. srpna se dožívá 55 let Mgr. Michal Vrabec, CSc. Na katedře statistiky a pravděpodobnosti působí již od r. 1981, v pedagogické a vědecké práci se zaměřuje zvláště na teorii výběrových šetření, vícerozměrné metody a výpočetní statistiku.
    23. září oslaví doc. Ing. Iva Pecáková, CSc. překvapivě již 55. narozeniny. Jubilantka přednáší a publikuje zejména o sociologických a marketingových průzkumech a analýze kategoriálních dat.
    11. května si čeští demografové a statistici připomenou nedožité 80. narozeniny prof. Ing. Vladimíra Roubíčka, CSc. (1930–2005), který pracoval na katedře statistiky již od vzniku VŠE v roce 1953 a později zde založil demografické pracoviště, r. 1990 samostatnou katedru.
  9. 30. března opustil tento svět doyen katedry statistiky a pravděpodobnosti prof. Ing. Ilja Novák, CSc. (1927–2009). (Statistika, v jejíž redakční radě prof. Novák léta pracoval, nevydala loni řádný nekrolog zejména vinou autora této zprávy.) Statistiku vystudoval na Vysoké škole speciálních nauk (někdejší součást ČVUT), na VŠE přišel v den jejího založení (1. září 1953) a působil zde plných 54 let. Celé generace studentů používaly jeho učebnice a skripta. Jmenujme alespoň Obecné metody statistiky z roku 1959, které I. Novák redigoval a z velké části napsal. Budoucí historikové naší statistiky jistě vyzvednou tuto učebnici jako mezník na cestě od výkladu o významu Lenina pro statistiku a kritiky „buržoazní statistiky“ a „matematických formalismů ve statistice“ u nás v období stalinismu k normálnímu výkladu statistické teorie pro ekonomy. Z posledních učebnic, na nichž se prof. Novák podílel, vzpomeňme Analýzu dat v manažerském rozhodování (se S. Hronovou a R. Hindlsem) z roku 1999. Komunistická angažovanost I. Nováka (především v prvním desetiletí normalizace) na VŠE je již pozapomenuta a ve vzpomínkách zůstává jako erudovaný vědec a autor nesčetných učebnic, odborných článků, studií a recenzí i oblíbený starší kolega a schopný pedagog. Na studentském serveru, kde si posluchači VŠE sdělují často kritické až sarkastické hodnocení svých pedagogů, o prof. Novákovi dodnes čteme: Tenhle dědula je fakt super… Statistika v jeho podání dostane lidskou tvář a člověk z ní potom není tolik v šoku…
    18. srpna zemřel nečekaně na následky úrazu doc. RNDr. Felix Koschin, CSc. Demografii a statistice se věnoval na VŠE celá čtyři desetiletí, od r. 1995 byl vedoucím katedry demografie, poslední tři roky vykonával funkci prorektora pro studijní a pedagogickou činnost. Nekrolog otiskla Statistika v č. 5/2009.
  10. Funkci vedoucího katedry statistiky a pravděpodobnosti zastává opět prof. Richard Hindls, jeho zástupkyněmi jsou: prof. Hana Řezanková, doc. Dagmar Blatná a RNDr. Ivana Malá, Ing. Markéta Arltová je tajemnicí katedry. Katedra zaměstnává na počátku letního semestru 2009/10 celkem 22 interních pedagogů – v tom 5 profesorů, 6 docentů, 10 odborných asistentů a 1 asistenta. Z toho 6 učitelů pracuje na katedře jen na částečný úvazek (další 3 se věnují zejména svým vysokým akademickým funkcím). Průměrný věk pracovníků činil na konci minulého roku 52,5let (při výpočtu průměru byly hodnoty váženy velikostí úvazku). Na výuce se podílí (stav na začátku letního semestru) i 10 interních doktorandů, 4 lektoři z řad končících studentů a 5 externistů.
    Pověřeným vedoucím katedry ekonomické statistiky je doc. Jakub Fischer, funkci tajemnice katedry vykonává interní doktorandka Ing. Kristýna Vltavská. Kolektiv katedry tvoří 6 interních pracovníků (2 profesoři, 1 docent a 3 odborní asistenti), z nichž 2 zastávají vysoké akademické funkce a další tři pracují jen částečný úvazek. Průměrný věk činil 48,0 roků. Výuky se účastní i 5 interních doktorandů. Obě statistické katedry si podle potřeby ve výuce vypomáhají.
  11. Zahraniční cesty, především na vědecké konference:
    Únorové mezinárodní konference APLIMAT 2009 v Bratislavě se zúčastnila doc. Jarošová s příspěvkem Evaluation of Growth Curves via Linear Mixed Effect Model a Ing. Bílková s příspěvkem Pareto Distribution and Wage Models.
    Referátem Optimal Doubling Models obohatil v květnu doc. Fischer (spoluautor J. Pelikán) konferenci European Chapter on Combinatorial Optimization v Jeruzalémě
    Manželé Arltovi se zúčastnili na přelomu května a června v Cagliari (Itálie) mezinárodní konference EURISBIS´09 (European Regional Meeting of the International Society for Business and Industrial Statistics) s příspěvkem The Problem of the Yearly Inflation Rate and its Solution (prof. Arlt, Mgr. Bašta, Ing. Arltová) a příspěvkem Population Ageing in European Union Countries and Migration (Ing. Arltová, doc. Langhamrová a J. Langhamrová). Doc. Blatná a doc. Trešl prezentovali referát The Behaviour of Czech Financial Time Series, Ing. Zimmermann zde přednesl referát General Insurance Reserve Risk Modeling a Ing. Löster se podílel jako spoluautor na příspěvku Comparison of EU Countries from the Viewpoint of Demographic Data and Impacts on the Economy.
    Na konferenci PRASTAN 2009 v Kočovcích (Slovensko) v červnu přednesla prof. Řezanková referát Princip analýzy rozptylu a jeho další využití.
    Na červnovém International Symposium on Forecasting v Hong Kongu prezentovali doc. Marek a Mgr. Vrabec svůj příspěvek Foresting of Czech External Trade Time Series, doc. Fischer How the Capital Services Implementation Could Influence GDP and Business Cycle? (spoluautoři J. Sixta a L. Hudrlíková) a s Ing. Mazouchem (spoluautorka S. Finardi) To the Prognosis of the Tertiary Education Trends in OECD Countries from the Demographic Point of View.
    Na červnové International Conference on Computational Aspect of Social Networks ve Fountainebleau (Francie) přednesla prof. Řezanková příspěvek Social Group Identification and Clustering (spoluautoři D. Húsek a J. Dvorský).
    Doc. Fischer se zúčastnil v červenci 17th International Input-Output Conference v brazilském Sao Paulu s příspěvkem Capital Services and Supply and Tables Compilation (spoluautor J. Sixta).
    Na červencové konferenci Infusing Research and Knowledge in South-East Europe v řecké Soluni zazněl příspěvek Is the Choice Experiment Suitable Approach for Expert Support of Decision-Making?, jehož spoluautorkou je doc. Pecáková.
    Prof. Řezanková reprezentovala Českou statistickou společnost v červenci na pátém setkání vrcholných zástupců národních statistických společností skupiny V6 v Bukurešti.
    57. kongresu Mezinárodního statistického institutu (ISI) v jihoafrickém Durbanu se v srpnu zúčastnil prof. Cipra s referátem Exponential Smoothing for Time Series with Outliers.
    Prof. Cipra byl pozván v září na letní aktuárskou školu Slovenské společnosti aktuárů ve Smolenicích, kde přednesl přednášky Solventnost v pojišťovnictví: teorie a praxe a Ekonometrické modely pro aktuáry.
    Na prosincovou konferenci Výpočtová štatistika v Bratislavě zaslala doc. Pecáková příspěvek Mozaikové grafy v analýze kategoriálních dat.
  12. V posledních srpnových dnech se každoročně koná mezinárodní konference Applications of Mathematics and Statistics in Economy. Organizace loňského 12. ročníku byla svěřena statistikům z VŠE, jednání probíhalo v Uherském Hradišti. Jako členové vědeckého výboru se řízení konference účastnili prof. Hindls a prof. Hronová, referáty předneslo 16 starších i začínajících pracovníků statistických kateder a je možno se s nimi seznámit ve sborníku, který v knižní podobě vydalo nakladatelství Oeconomica. Letošní ročník se koná v obvyklém termínu na Slovensku, bližší informace jsou na http://amse.umb.sk/contact.htm.
    Při příležitosti 90. výročí založení Státního úřadu statistického byla v září v Praze uspořádána mezinárodní konference Statistics investment in the future. Z VŠE, která se spolupodílela na organizaci konference, se aktivně zúčastnili: prof. Hindls, prof. Hronová, prof. Řezanková, doc. Fischer a Ing. Mazouch.
    Pracovníci statistických kateder (nejvíce Ing. Löster) se podíleli na organizaci Mezinárodních statisticko-ekonomických dnů, které se konaly v září na VŠE. Příspěvky, zejména k problematice vícerozměrných statistických metod, ekonomické statistiky a demografie, byly prezentovány mj. doc. Fischerem, Ing. Bílkovou, Ing. Vltavskou a Ing. Lösterem.
    Prof. Řezanková se jako spoluautorka podílela na příspěvku Cluster, SOM and NMF Analyses of Web Patterns, předneseném v září v Praze na mezinárodní konferenci Next Generation Web Services Practices (NWeSP 2009).
    Na mezinárodní konferenci Reprodukce lidského kapitálu – Vzájemné vazby a souvislosti II, konané v předvánočních dnech na Vysoké škole ekonomické v Praze, prezentovala Ing. Arltová (jako spoluautorka) příspěvek Vliv migrace na stárnutí obyvatelstva České republiky a podílela se i na organizaci celé konference.
    V uplynulém roce byl na fakultě založen Spolek mladých statistiků s cílem popularizovat statistiku a s ní související disciplíny a to nejen mezi studenty a mladými pracovníky VŠE. Spolek je od začátku své existence velmi agilní, pořádá různé semináře, přednášky, besedy apod., mj. i přednášku ministerského předsedy Fischera.
  13. Grantové projekty, řešené v uplynulém roce:
    (Agentura, řešitelé ze statistických kateder, název projektu, doba řešení)
    GAČR, Ing. Arltová (dále prof. Arlt, doc. Langhamrová, Mgr. Bašta, J. Langhamrová), Modelování demografických časových řad v České republice, 2009–2011
    GAČR, doc. Fischer (dále prof. Hindls, prof. Hronová, Ing. Sixta), Kapitálové služby v národním účetnictví a jejich dopad na HDP České republiky, 2007–2009
    IGA VŠE, doc. Fischer (dále Ing. Mazouch), Kvantifikace veřejných investic do lidského kapitálu v oblasti vysokoškolského vzdělávání a hodnocení jejich návratnosti, 2008–2009
    IGA VŠE, Ing. Mazouch, Modelování rizika pro potřeby pojišťoven a penzijních fondů, 2008–2009
    IGA VŠE, Ing. Löster, Vícejazyčný elektronický slovník statistických, ekonomických a demografických pojmů, 2008–2009
    IGA VŠE, Ing. Zimmermann, Stochastické modely finančního a pojistného rizika, 2008–2009.
    Grantové projekty, na nichž se pracovníci statistických kateder podíleli jako spoluřešitelé nebo členové řešitelských týmů:
    Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Reprodukce lidského kapitálu – doc. Fischer, Ing. Arltová a Ing. Mazouch (řeš. doc. Koschin/doc. Langhamrová, VŠE, 2006–2011)
    Ministerstvo dopravy, Stínové ceny externalit v oblasti dopravy – doc. Fischer, Ing. Vltavská (řeš. Ing. Sieber, VŠE, 2007–2010).
  14. Studentům francouzského diplomu typu MBA na Francouzsko-českém institutu řízení přednášeli aplikace statistiky v managementu prof. Hindls a prof. Hronová. Na Fakultě informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové přednáší prof. Hebák.
    Statistiku, resp. některé příbuzné disciplíny učí statistici z VŠE i na řadě soukromých vysokých škol. Jmenujme alespoň Bankovní institut vysokou školu (doc. Blatná, RNDr. Malá), Metropolitní univerzitu Praha (Ing. Závodský a RNDr. Malá), Soukromou vysokou školu ekonomických studií (zde doc. Trešl vedoucím katedry matematiky a informačních technologií), Vysokou školu finanční a správní (Ing. Bílková), Škoda auto – Vysokou školu (prof. Arlt a doc. Jarošová) a Vysokou školu cestovního ruchu, hotelnictví a lázeňství (Ing. Závodský). Někteří přednášející zde vydali pro své studenty i učební texty.
    Prof. Hronová a doc. Marek přednášejí v Institutu Svazu účetních, doc. Marek a Mgr. Vrabec provádějí pravidelně školení pracovníků ČSÚ o statistickém softwaru.
  15. Statistici z VŠE jako autoři či spoluautoři vydali v uplynulém roce 7 knižních publikací:
    Arlt, J. – Arltová, M.: Ekonomické časové řady. Professional Publishing, Praha, 275 s.
    Basl, J. a kol.: Ročenka konkurenceschopnosti České republiky. Linde, Praha, 388 s.
    Bílková, D. – Budínský, P. – Vohánka, V.: Pravděpodobnost a statistika. Vydavatelství Aleš Čeněk, Plzeň, 639 s.
    Hronová, S. – Fischer, J. – Hindls, R. – Sixta, J.: Národní účetnictví (Nástroj popisu globální ekonomiky). C. H. Beck, Praha, 326 s.
    Langhamrová, J. a kol.: Prognóza lidského kapitálu České republiky do roku 2050. Oeconomica, Praha, 240 s.
    Löster, T. – Řezanková, H. – Langhamrová, J.: Statistické metody a demografie. VŠEM, Praha, 297 s.
    Řezanková, H. – Húsek, D. – Snášel, V.: Shluková analýza. 2. rozšířené vyd., Professional Publishing, Praha, 218 s.
    V minulém roce vyšly také následující učební texty:
    Hebák, P. – Bílková, D. – Svobodová, A.: Praktikum k výuce matematické statistiky II. Testování hypotéz. 3. vyd., Oeconomica, Praha, 280 s.
    Hebák, P. – Skalská, H.: Pravděpodobnost a statistika. Gaudeamus, Hradec Králové, 350 s.
    Kahounová, J. – Bílková, D.: Počet pravděpodobnosti. 3. vyd., Oeconomica, 154 s.
    Malá, I.: Vybrané kapitoly z teorie pravděpodobnosti a matematické statistiky. Oeconomica, Praha, 146 s.
    Řezanková, H. – Löster, T.: Úvod do statistiky. Oeconomica, Praha, 112 s.
    Dále uvádí databáze publikační činnosti obou statistických kateder 2 příspěvky do zahraniční knižní monografie, 3 články v časopise s impakt faktorem, 25 článků v dalších recenzovaných a 6 v nerecenzovaných časopisech, 5 příspěvků ve sbornících z konferencí sledovaných v ISI Conference Proceedings, 46 příspěvků ve sbornících z ostatních konferencí s mezinárodní účastí, 8 příspěvků ve sbornících z konferencí bez mezinárodní účasti a 5 recenzí v časopise.
  16. Z početných funkcí, které zastávají pracovníci statistických kateder, jmenujme alespoň některé: Prof. Hindls je delegátem České republiky v Evropském poradním výboru pro statistické informace v ekonomické a sociální sféře (CEIES) v Lucembursku. Prof. Hindls a prof. Hronová (členka řídicího výboru) jsou členy Association de Comptabilité Nationale v Paříži.
    V Mezinárodním statistickém institutu (ISI) působí prof. Arlt, prof. Hindls, prof. Hronová a v některých sekcích i další pracovníci.
    Místopředsedou České statistické rady je prof. Seger, jejím členem též prof. Hindls.
    Do výboru České statistické společnosti byli v minulém roce opětovně zvoleni: prof. Řezanková (nyní místopředsedkyně), doc. Blatná a Ing. Löster.
    Prof. Arlt pracuje jako člen podoborové grantové komise GA ČR.
    Prof. Hronová působí též jako členka Odborné komise pro společenské a humanitní vědy při Radě vlády pro výzkum.
    Doc. Fischer je mj. členem předsednictva Rady vysokých škol (od minulého roku předsedou ekonomické komise), členem Akademického sněmu Akademie věd ČR a také zastupuje Českou republiku v expertní skupině OECD Measurement of Progress of Societies. Od srpna 2009 vede doc. Fischer v pozici hlavního odborného garanta projekt Reforma terciárního vzdělávání, jehož cílem je příprava významných změn v systému vysokoškolského vzdělávání.
    Prof. Cipra byl jmenován od 1. ledna 2010 vedoucím katedry pravděpodobnosti a matematické statistiky na Matematicko-fyzikální fakultě UK.
    Členkou výkonné rady a zástupkyní šéfredaktora Statistiky je prof. Hronová, v ediční radě časopisu působí prof. Hindls. Ve výkonné radě Politické ekonomie pracuje prof. Hronová a doc. Trešl, v ediční radě prof. Hindls (předseda) a doc. Marek. Předsedkyní výkonné rady periodika Acta Oeconomica Pragensia je prof. Hronová, členkou ediční rady doc. Pecáková a editorkou Ing. Arltová. Předsedou výkonné rady Prague Economic Papers je prof. Arlt, jejím členem Ing. Sixta, prof. Hindls vede ediční radu. Prof. Hindls je též členem redakční rady časopisu Czech Business Forum. Předsedou redakční rady Informačního Bulletinu České statistické společnosti je emeritní profesor Čermák, stále spolupracující se svým bývalým pracovištěm na VŠE.
  17. V akademickém roce 2009/10 začali na Fakultě informatiky a statistiky studovat nově přijatí posluchači bakalářského studia oboru statistika a ekonometrie (46 studentů) a oboru statistické metody v ekonomii (40 studentů). Celkem je v akademickém roce 2009/10 zapsáno na bakalářské studium těchto oborů 174 posluchačů, na navazující magisterské studium oboru statisticko-pojistné inženýrství 23 posluchačů a na ucelené magisterské studium oboru statistické a pojistné inženýrství 48 posluchačů. Statistické katedry mají také svůj podíl na výuce oboru sociálně-ekonomická demografie, který garantuje katedra demografie. Pro studenty jiných oborů zajišťují statistické katedry výuku na vedlejších specializacích: pojistné inženýrství (společně s katedrou bankovnictví a pojišťovnictví Fakulty financí a účetnictví), analýzy sociálně ekonomických dat a spolupracují na výuce vedlejší specializace demografie a sociální analýza, jejímž garantem je katedra demografie. V roce 2009 získalo na VŠE inženýrský titul 28 statistiků (z toho jeden s červeným diplomem).
    Posluchačů doktorského studia oboru statistika bylo k 1. 1. 2010 celkem 49 (z toho 10 mělo přerušené studium) – 10 v prezenční a 39 v kombinované formě. Školitelé z katedry statistiky a pravděpodobnosti vedou 37 doktorandů, školitelé z ekonomické statistiky 10 a z katedry demografie 2.
  18. V roce 2009 probíhaly přednášky 22. běhu čtyřsemestrálního Specializovaného statistického studia pro absolventy vysokých škol. Účastnilo se jich 15 posluchačů, převážně z ČSÚ. V minulém roce byl pak zahájen již 23. běh, na nějž bylo přijato rovněž 15 studentů. Přednášejí zde většinou profesoři a docenti statistických kateder VŠE.